Aktualności

data dodania : 05 Maj. 2013
wizyt : 5033


‹ powrót do listy

ILD znaczy ogień

Ogień w języku norweskim to "ild". Spełnia oczekiwanie ciepła i daje możliwość cieszenia się jego płomieniami w chwilach relaksu oraz poczucie bezpieczeństwa w mroźną noc. Wokół niego gromadzi się rodzina, przy nim spotykamy się z przyjaciółmi.

Ild 5 fot. Jotul

Ild 5 fot. Jotul

Ild 1 fot. Jotul

Ild 1 fot. Jotul

Ild 2 fot. Jotul

Ild 2 fot. Jotul

Z piecami ILD, nową marką Jotul Group, zetknąłem się po raz pierwszy na targach kominkowych "Progetto Fuoco" w Weronie. Prezentowane, wtedy jeszcze jako prototypy, wśród mocno osadzonych na rynku marek, zwracały uwagę swoim funkcjonalnym, skandynawskim wzornictwem. Dziś, gdy pojawiły się na rynku polskim w wersjach produkcyjnych, można więcej powiedzieć również o ich parametrach technicznych.
Rodzina pieców ILD składa się z pięciu modeli powstałych w oparciu o tę samą komorę spalania. Stalowy korpus, wykonany z 4-milimetrowej blachy, kryje w sobie palenisko wyłożone płytami z wermikulitu. Podwójny deflektor dymu również został zrobiony z tego materiału. Żeliwne dno paleniska posiada przegarniany ruszt popielnika, do którego dostęp możliwy jest po otwarciu drzwi - zastosowano w nich unikalny, trójpunktowy zamek, zapewniający bardzo dobry docisk do ramy.
Piece ILD zaskakują znakomitymi parametrami technicznymi. Modele o pełnych ścianach charakteryzują się wyjątkowo wysoką, bo aż 86-procentową sprawnością. Dla modelu ILD 3 z szybami bocznymi jest to niższy wynik, bo 74,3%, ale i tak plasuje go na rynku powyżej średniej.
Jak przystało na kominki skandynawskie, projektanci zadbali o ochronę środowiska. Wszystkie modele ILD wyposażone są w system czystego spalania CB. Dzięki tej technologii do pieca jest dostarczane dodatkowe, podgrzane powietrze. Następuje wtedy dopalanie 90% gazów i cząstek zawartych w dymie. W rezultacie uzyskuje się dodatkową energię przy absolutnie minimalnej ilości dymu. O czystości spalin świadczy niezmiernie niska emisja CO, utrzymująca się na poziomie 0,09% (przy 13% O2). Prawidłowe stosowanie systemu CB pozwala znacznie obniżyć zużycie opału, według niektórych opracowań, nawet o połowę w stosunku do podobnych, "starych" konstrukcji.
Wszystkie modele ILD mogą być wyposażone w zestaw doprowadzający powietrze zewnętrzne - ze ściany za kominkiem lub pod nim, w podłodze. Tak podłączone piece spełniają wymogi stawiane paleniskom do montażu w domach niskoenergetycznych oraz pasywnych. Dzięki szczelnej komorze spalania i podłączeniu zewnętrznemu nie pobierają one powietrza z wnętrza budynku. W takich warunkach 5,8 kW mocy nominalnej pozwala ogrzać kubaturę do 300 m3.
Jak już wspomniałem, rodzina pieców ILD składa się z pięciu modeli. Podstawowy z nich, ILD 1 charakteryzuje się wyrazistym, a zarazem prostym wzornictwem. Posiada on stalowe boki, a otwartą podstawę można wyposażyć w opcjonalne drzwiczki.
Rozwinięciem ILD 1 jest model ILD 4, którego płyta górna i panele boczne wykonane są z serpentynitu, będącego skałą metamorficzną podobną do steatytu. Serpentynit zapewnia wysoką zdolność magazynowania ciepła, co przekłada się na przedłużony czas grzania pieca. Oprócz spełniania funkcji praktycznej, kamień ten nadaje piecowi ekskluzywny charakter, dzięki czemu urządzenie znakomicie pasuje do nowoczesnych wnętrz.
Modele ILD 2 i ILD 5 posiadają w górnej części półkę do pieczenia, którą można wykorzystać do podgrzewania i utrzymania ciepła potraw. Wnękę tę można wyposażyć w opcjonalne drzwiczki - powstaje wtedy mały piekarnik. Istnieje również możliwość, podobnie jak w pozostałych modelach, zainstalowania drzwiczek u podstawy. Tak jak ILD 4, również ILD 5 wyposażono w płytę górną i panele boczne z serpentynitu.
Piec ILD 3 posiada duże okna boczne, przez które można oglądać wspaniały widok płomieni. Okna są wyposażone w system "air wash", obmywający podgrzanym powietrzem szyby i nie dopuszczający do osadzania się na nich sadzy.
Czy zainteresowanie ILD przerodzi się z małego płomyka w duży płomień? Wszystko wskazuje na to, że prawdopodobnie tak. Już pierwsze egzemplarze, które trafiły do sprzedaży wiosną, cieszyły się dużą popularnością, a z Norwegii dochodzą już słuchy o nowym modelu, tym razem wkładu kominkowego.

KONTAKT

JOTUL Jelenia Góra
Ul. Wolności 78
58-500 Jelenia Góra

kontakt@kominekjeleniagora.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera, abyć dostawać nowości na adres e-mail

Kominki JOTUL Jelenia Góra