Aktualności

data dodania : 07 Sty. 2013
wizyt : 6207


‹ powrót do listy
Duński design na co dzień

Duński design na co dzień

Od jakiegoś czasu można zauważyć, że firmy produkujące kominki coraz śmielej korzystają z pomocy znanych pracowni projektowych. Dobrodziejstwa tej współpracy są obopólne. Projektanci mają możliwość realizacji swoich pomysłów w realnym świecie, a producenci otrzymują ciekawy, często unikalny produkt, przyciągający uwagę klientów.

Scan 64-8 /fot. Jotul Group

Scan 64-8 /fot. Jotul Group

Scan 64-4 /fot. Jotul Group

Scan 64-4 /fot. Jotul Group

Scan 64-3 /fot. Jotul Group

Scan 64-3 /fot. Jotul Group

Scan 64-2 /fot. Jotul Group

Scan 64-2 /fot. Jotul Group

Scan, duński producent pieców wolnostojących i wkładów kominkowych na drewno, chętnie łączy siły z rodzimymi projektantami. Steffen Schmelling, współpracujący z Bang & Olufsen, stworzył piece Scan 62 i Scan 63, a team Hanne Dalsgaard i Christina Halskov, projektujące między innymi dla IKEA, wkłady Scan 1001 i Scan 1002. Na miano stałych współpracowników zasłużyła pracownia Harrit and Sorensen. Spod ich rąk wyszły takie hity jak linia pieców Scan 58 i Scan 85. Obydwa produkty zdobyły szereg nagród, w tym prestiżowe "red dot design award" w 2009 i 2011 roku. Najnowszym owocem współpracy firmy Scan z pracownią Harrit and Sorensen jest seria pieców Scan 64. Już na pierwszy rzut oka widać, że projektanci pozostają wierni zasadom określanym pojęciem "duńskiego designu": czyste linie, idealne proporcje, dbałość o detal i funkcjonalność.

Scan 64 to średniej wielkości piece, o mieszanej konstrukcji. Palenisko i korpus wykonane są ze stali, a mocno przeszklone drzwi to odlew żeliwny. Z tego samego materiału zrobiony jest ruszt i zagłębione dno paleniska. Takie rozwiązanie zapobiega wydostawaniu się popiołu z pieca podczas otwierania drzwi, a żeliwo gwarantuje długotrwałe, bezproblemowe użytkowanie. Dodatkowe korzyści widoczne są podczas palenia. Ogień uwydatnia się wtedy w całej swojej krasie, a żarzące polana nieznacznie wystają ponad górną krawędź dna paleniska. Drzwi pieców Scan 64 wyposażono w "easy-lock system", pozwalający na zamykanie ich bez użycia klamki. Unikalną cechą wszystkich modeli jest możliwość zmiany sposobu otwierania drzwi z lewo- na prawostronne. Dzięki temu użytkownik może wybrać rozwiązanie najlepiej nadające się do układu pomieszczenia, w którym piec jest zamontowany.

Jak przystało na produkty duńskie, piece Scan 64 spełniają najostrzejsze normy ochrony środowiska. Uzyskane prawo do oznaczania produktów znakiem Nordic Eco-label ("Biały Łabędź") gwarantuje, że są one jednymi z najczystszych urządzeń do spalania na rynku. Zastosowanie podwójnego wermikulitowego deflektora oraz Systemu Czystego Spalania CB - Clean Burn, który przetwarza ponad 90% gazów i cząsteczek zawartych w dymie na energię cieplną, zapewnia sprawność rzędu 79 - 82% i 6 kW mocy nominalnej. Standardowo piece posiadają możliwość zewnętrznego dopływu powietrza, co w połączeniu z tzw. szczelną komorą spalania sprawia, że znakomicie nadają się do montażu w domach o niskim zapotrzebowaniu na energię i budynkach pasywnych.

Linia produktów składa się jak na razie z sześciu modeli. Te o numerach nieparzystych posiadają gładkie ściany boczne, zaś parzyste mają w nich okna umożliwiające podziwianie płomieni z każdego miejsca pokoju. Scan 64-1 i Scan 64-2 z bocznymi stalowymi panelami wykończono czarną farbą. Kolejne modele, Scan 64-3 i Scan 64-4 są piecami z okładziną ze steatytu. W połączeniu z konwekcyjną budową, ta wersja wydaje się mieć największy potencjał jako urządzenie grzewcze z funkcją kumulacji ciepła. Scan 64-7 i Scan 64-8 obłożone są panelami wykonanymi ze szczotkowanej stali nierdzewnej. Nadają one obu modelom industrialny charakter i dobrze wpasowują się w aktualne trendy projektowania wnętrz. Uzupełnieniem oferty są dedykowane płyty podłogowe wykonane ze szkła lub stali malowanej na czarno.

Pośród wyposażenia opcjonalnego na uwagę zasługuje elektroniczny regulator spalania ERS 01. Posiada on oprogramowanie dedykowane do pieców Scan 64. Steruje ono całym procesem spalania od rozpalenia, przez spalanie właściwe, aż po bezpieczne wygaszanie. Pozwala to optymalizować parametry spalania, utrzymywać zadaną temperaturę i w efekcie racjonalniej gospodarować opałem.

autor: Paweł Kralka

KONTAKT

JOTUL Jelenia Góra
Ul. Wolności 78
58-500 Jelenia Góra

kontakt@kominekjeleniagora.pl

Newsletter

Zapisz się do newslettera, abyć dostawać nowości na adres e-mail

Kominki JOTUL Jelenia Góra